Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Затримка розвитку мовлення

Date: 6 грудня 2021 о 09:26

Корисні практичні рекомендації, які допоможуть батькам усунути причини затримки мовлення

Коли в півтора року батьки приводять дитину на медогляд, педіатр запитує, які слова вона вже говорить. Батькам буває неприємно зізнатися, що дитина ще не говорить. Лікарі рекомендують у цьому віці перевірити розвиток мовлення дитини та зробити повторну перевірку через півроку. Однак у багатьох здорових дітей буває затримка, і це відбувається з різних причин. У більшості випадків через невеликий проміжок часу дитина починає говорити. Однак якщо цього ще не сталося, батьки можуть використовувати кілька способів, щоб допомогти дитині заговорити.

Затримка розвитку мовлення може бути викликана багатьма факторами, пов'язаними зі здоров'ям і оточенням дитини. Часто це пов'язано з проблемами зі слухом. Багато батьків не розуміють, що в дитини є певні порушення слуху, поки не помітять затримку розвитку мовлення. В інших випадках інфекції або накопичення рідини у вушному каналі можуть призводити до тимчасового погіршення слуху, і дитина чує всі навколишні звуки приглушено. Усунувши проблеми зі слухом, ви допоможете дитині розвинути мовлення.

У багатьох випадках дитина просто не зацікавлена в тому, щоб говорити, чи не відчуває в цьому потреби. Якщо вона успішно спілкується за допомогою жестів або кивків голови, то не докладає додаткових зусиль, щоб почати говорити. Молодші діти в сім'ї часто починають говорити пізніше, ніж старші. Старші брати чи сестри добре розуміють їх знаки, тому їм комфортно й без навичок розмовного мовлення.

В окремих випадках затримка мовлення може бути ознакою порушень розумового, соціального чи емоційного розвитку. Тому важливо, щоб дитина перебувала під наглядом лікаря, щоб визначити прогалини в розвитку.

Якою б не була причина, є прості способи допомогти такій дитині розвинути мовлення. Це прості заняття, якими батьки можуть займатися з дитиною вдома. Використовуйте їх по черзі. Якщо той чи інший метод працює, продовжуйте його використовувати й додавайте нові методи. Якщо протягом декількох тижнів метод не приносить результату, спробуйте щось інше, але не тисніть на дитину. Використовуйте позитивне підкріплення й завжди хваліть дитину за її зусилля в оволодінні мовленням.

Читайте книги разом з дитиною

Читання разом з дитиною корисне для неї незалежно від віку й від того, чи страждає вона від будь-яких розладів чи затримок розвитку. Немовлята й дошкільнята, імовірно, не будуть довго затримувати увагу на кожній сторінці. Вони можуть навіть підштовхувати вас до того, щоб ви швидше перегорнули сторінку. На даному етапі ваше завдання - не прочитати разом з дитиною всю книгу, а прищепити їй інтерес до читання та спонукати її до того, щоб вона повідомляла про те, що відбувається. Якщо дитина показує пальцем на картинку, називайте, що на ній намальовано: «М'яч! Ти знайшов м'яч » або « Корова, му-у-у». Не змушуйте дитину читати, якщо вона не хоче, але в неї під рукою завжди повинні бути книги з картинками.

Співайте

Пісні викликають спогади про події та пов'язані з ними емоції. Згадайте якусь пісню зі свого дитинства - і ви відразу ж згадаєте картини тих часів. Є багато розвивальних дитячих пісеньок, у яких називаються частини тіла, назви тварин і т. ін. Співайте їх разом з дитиною - це допоможе їй запам'ятати нові слова. Наприклад, коли ви співаєте пісеньку про частини тіла, торкайтеся рукою до голови, носа, рук і т. ін. Потім запропонуйте дитині показати, де знаходиться голова або рука. Заохочуйте дитину, але спочатку попросіть її повторити слова, які вона щойно почула в пісеньці.

Можна вмикати дитині пісеньки на компакт-диску або на відео, але найкраще, якщо ви самі будете співати їй. Дитині неважливо, наскільки високі ваші вокальні дані - вона гідно оцінить те, що ви приділяєте їй час, і краще запам'ятає слова.

Розповідайте дитині, що ви робите

Називайте дитині всі свої дії: «Мама готує обід», «Мама їсть червоне яблуко, воно соковите та смачне». Можна також говорити дитині про те, що робить вона: «Ой, ти впала», «Ти купаєшся» й т. ін.

Подібні розмови з дитиною повинні відбуватися природно й невимушено. Вам не обов'язково весь день говорити дитині, що ви робите. Якщо дитина грається, не варто її відволікати. Ця стратегія спрямована на те, щоб дати їй більше інформації про слова й назви предметів і дій. Якщо ви сумніваєтеся, дозвольте дитині взяти ініціативу у свої руки. Якщо вона захоплена іграшкою - не заважайте їй, просто поговоріть разом про неї.

Установлюйте «слово дня»

Виберіть будь-яке слово й часто повторюйте його протягом дня (зрозуміло, у контексті). Для цього найкраще підходять короткі прості слова або імена (наприклад: «вода», «м'яч», «кіт» або імена членів сім'ї). Коли ви вимовляєте слово, повторіть його кілька разів і утримуйте зоровий контакт з дитиною під час розмови.

М'яко мотивуйте дитину повторювати вивчені слова. Наприклад, якщо ви тримаєте м'яч, а дитина просить дати м'яч їй, удавайте, що ви її не розумієте. Це змусить її заговорити. Якщо протягом хвилини дитина не назве слово або засмутиться, віддайте їй м'яч і дозвольте гратися далі.

Збирайте пазли

Пазли, головоломки та стратегічні ігри вчать дитину вирішувати задачі. Самі по собі пазли не сприяють розвитку мовлення, але вони змушують мозок працювати по-іншому.

Збираючи пазл, розмовляйте з дитиною й міркуйте вголос: «Цей елемент сюди не підходить, напевно, треба його повернути». Якщо в малюнку на пазлі є літери, слова чи зображення тварин або предметів, називайте їх, коли зберете картинку.

Імітуйте звуки тварин

Звуки природи часто є першим кроком до оволодіння мовленням. Багато дітей говорять «му», «гав», «няв», перш ніж вимовляють перші слова («мама», «тато» й т. ін.). Також вони імітують звуки автомобіля, поїзда й т. ін.

Якщо дитині потрібен час, щоб почати говорити, почніть зі звуків природи. Читайте дитині книги про тварин. Якщо у вас є домашня тварина, повторюйте звуки за нею й запропонуйте дитині зробити те ж саме. При можливості відвідайте з дитиною зоопарк - там ви зможете побачити більше тварин і почути їх звуки.

Мотивуйте дитину гратися з дітьми, які добре розмовляють

Іноді діти краще вчаться у своїх однолітків. Саме тому багато дітей із затримкою мовлення починають говорити, коли йдуть до дитячого садка або до школи. Якщо у вас є знайомі, у яких є діти того ж віку, що й ваша дитина, ходіть разом на дитячий майданчик. Якщо в дитини є старший брат або сестра, мотивуйте їх гратися з молодшим братом.

Ставте дитині запитання, які передбачають розгорнуті відповіді

Багато дітей із затримкою мовлення спілкуються кивками або хитанням голови. Вони зрозуміли, що цього достатньо, щоб відповідати на запитання й задовольнити свої потреби. Іноді батькам доводиться показувати дитині кілька предметів, а вона кивком або погойдуванням голови дає зрозуміти, що саме їй потрібно. Замість цього попросіть її назвати хоча б перші кілька звуків назви предмета, який їй потрібен.

Рано чи пізно більшість дітей починають говорити й наздоганяють своїх однолітків у розвитку мовлення. Якщо до півтора року ваша дитина взагалі не говорить, проконсультуйтеся з логопедом.

Проте, після двох років діти зазвичай починають говорити. Використовуйте розглянуті вище стратегії - і ви зможете допомогти дитині в цьому.

Comments:
Only authorized users can leave comments.