ВІТАЄМО ВАС НА СТОРІНЦІ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ
МАЛИНІВСЬКОГО ЗЗСО І-ІІІ СТУПЕНІВ
Бібліотекар - Валентина Анатоліївна Набухотня.
Освіта: вища;
Кваліфікація: спеціаліст;
Працює шкільним бібліотекарем з 2011 року.
Наша бібліотека відкрита 1 вересня 1989 року. Шкільна бібліотека є структурним підрозділом школи, яка здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення освітнього процесу. Свою роботу вона організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації.
ОРГАНІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ.
Кількість зареєстрованих користувачів:
91 - учень;
19 – вчителів;
16 – техпрацівників.
Загальний фонд підручників - 1523
Книги, брошури, журнали - 3994
Весь книжковий фонд бібліотеки розставлено відповідно до єдиної системи УДК.
Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки у 2021-2022 навчальному році
Невід’ємною складовою освітянського та інформаційного простору є бібліотека, яка накопичує, зберігає і поширює знання, що зафіксовані у друкованих та інших носіях інформації. Саме бібліотека є найважливішою творчою лабораторією, саме від її ресурсів і послуг залежить якість та зміст навчально-виховної роботи.
Сьогодні основними завданнями шкільної бібліотеки є:
1. Піднесення бібліотечної справи на якісно новий рівень, інформатизація бібліотечних процесів, впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційно-комунікаційних технологій, навчання користувачів технологіям інформаційного самообслуговування, створення нових та поповнення існуючих баз даних матеріалів, необхідних для забезпечення освітнього процесу.
2. Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку освітнього процесу; виховання загальної культури, національної свідомості, шанобливого ставлення до книги.
3. Сприяння реалізації концепції Нової української школи, яка ґрунтується на «Рекомендаціях Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя», щодо навчання здобувачів освіти засобами книги вмінню навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі та володіти іншими сучасними вміннями.
4. Підвищення інформаційної, освітньої, культурологічної, виховної, пізнавальної, інтелектуальної функцій, які вміщують найповніше інформаційне забезпечення освітнього процесу, надання інформаційно-методичної допомоги здобувачам освіти, педагогам в оволодінні основами наук і організації освітнього процесу
5. Координація роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації книги, в задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні в них навичок читання літератури.
6. Виховання у школярів інформаційної культури, культури читання; формування вмінь користуватись бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, базами даних, розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів школярів.
7. В умовах пандемії Covid-19 приділяти увагу видовищній інформації, що спонукає здобувачів освіти звертатися до книг та пробуджує інтерес до читання; популяризації літератури на інтернет-сервісах.
8. Систематична робота зі збереження, зміцнення та розширення книжкового фонду; формування книжкового фонду, основу якого складала б українська книга; поповнення шкільного фонду краєзнавчими й бібліотекознавчими матеріалами, літературними доробками місцевих авторів; розширення книжкового фонду засобами проведення доброчинних акцій «Подаруй книгу бібліотеці».
9. Якнайповніше забезпечення реалізації таких принципів функціонування шкільної бібліотеки, як пріоритет читацьких інтересів, глибоке і копітке їх вивчення та задоволення відповідно до можливостей бібліотеки: формування в дітей стійкої потреби в книзі.
10. Популяризація книги, постійне оновлення матеріалів, календаря пам’ятних дат, даних про новини бібліотеки, нові надходження, програмних творів, рекомендаційних списків літератури та іншої інформації.
11. Підвищення авторитету шкільного бібліотекаря, збільшення ролі його праці в освітньому процесі гімназії, сприяння зростанню соціальної активності шкільного бібліотекаря, його готовності до сприйняття нових ідей, маркетингової діяльності як засобу та інструменту оптимізації процесу обслуговування і розширення сфери впливу шкільної бібліотеки.
Розумна та цікава книга прочитана в дитинстві, залишає слід на все життя. Тому популяризація книги, літератури шляхом книжкових виставок, бібліотечних оглядів, та нових інноваційних форм, її реклама була і залишається одними із головних завдань бібліотеки.
КОДЕКС ЧИТАЧА ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ
ПАМ’ЯТКА
1. Якщо хочеш поговорити з кимось – відкрий книгу.
2. Якщо ти занудьгував – візьми книгу.
3. Якщо хочеш отримати пораду – відшукай її в книзі.
4. Якщо мрієш знайти друга – подружи з книгою.
5. Якщо мрієш стати справжньою людиною – читай книги.
6. Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму – працюй із книгою.
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ЧИТАЧІВ:
1. Читачі мають право:
- Отримувати у тимчасове користування наукову, навчальну, художню, довідкову, методичну літературу на абонементі та в читальному залі;
- Користуватися всіма видами довідково-бібліографічного обслуговування;
- Брати участь в читацьких конференціях, літературно-музичних вечорах, диспутах та інших заходах, що їх проводить бібліотека.
2. Перед записом у бібліотеку читач повинен ознайомитися з правилами користування бібліотекою і підтвердити своє зобов’язання їх виконання підписом на читацькому формулярі.
3. Художня література видається у кількості не більше трьох примірників строком на 15 днів.
4. Рідкісні та цінні видання, альбоми, атласи, енциклопедії, інші додаткові видання, а також поодинокі примірники, книжки підвищеного попиту видаються лише в читальному залі.
5. Бібліотекар має право продовжити термін користування літературою на прохання читача, якщо на неї нема попиту з боку інших читачів.
6. Читач розписується у читацькому формулярі за кожний одержаний примірник, що засвідчує факт видачі читачу літератури.
7. Читачі зобов’язані дбайливо ставитися до книжок, одержаних із фондів бібліотеки, повертаючи їх у встановлені терміни, не робити в них ніяких поміток, не виривати і не загинати сторінок, не виймати картки із каталогів та картотек, не порушувати розстановку фондів з відкритим доступом.
8. При отриманні літератури читач має ретельно передивитися її, і якщо виявить якісь дефекти – повідомити бібліотекаря, який зобов’язаний зробити на виданні відповідні службові позначки.
9. Відповідальність за зіпсовану літературу несе читач, який користувався нею останній.
10. Читачі, що завдали бібліотечному фонду збитків, несуть матеріальну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
11. Читачі, що втратили книжки з бібліотечного фонду або завдали їм непоправно шкоди, повинні замінити їх відповідно такими ж або визнаними бібліотекою рівноцінними. Грошова компенсація встановлюється по ринкових цінах, що діють на день розрахунку.
12. На час літніх канікул учні повинні повернути до бібліотеки книжки та інші отримані матеріали.
13. На початку кожного навчального року читач повинен перереєструватися.
14. Читачі, що закінчують школу, повинні повністю розрахуватися з бібліотекою та підписати обхідний лист.
15. Читачі повинні дотримуватися тиші в читальному залі бібліотеки.
16. За порушення правил користування бібліотекою читач може бути позбавлений права користуватися всіма пунктами видачі літератури на термін, що визначається адміністрацією бібліотеки.
Порядок користування читальним залом:
1. Література, яка призначена для користування в читальному залі, додому не видається.
2. Література з читального залу видається вчителям для підготовки та проведення уроку та учням, які є активним та охайними читачами.
3. Кількість друкованих видань та інших документів, що видаються в читальному залі, як правило, не обмежується.
4. Користувачі в читальному залі мають дотримуватися тиші, не заважаючи працювати іншим.
5. Читачі у верхньому одязі до бібліотеки не допускаються.
6. При користуванні відкритим фондом книги треба на те ж саме місце, звідки було взято примірник.
Правила користування книгою:
Книжки – як люди: народжуються, живуть, старіють. Як люди, можуть хворіти. Але будь-яку хворобу легше попередити, ніж вилікувати. Тому варто дотримуватися таких правил користування книгою:
- Бери книгу чистими руками;
- Сторінки перегортай за верхній куток;
- Не читай під час їди;
- Не клади в книгу ручок, олівців та інших товстих предметів – від цього рветься палітурка книги;
- Не перегинай книжку, не загинай сторінок;
- Зроби закладки для книг і користуйся ними;
- Не виривай сторінок та ілюстрацій;
- Не малюй і не пиши в книзі;
- Дома відведи книгам окреме місце.
Правила гігієни читання:
1. Не можна читати лежачи.
2. Не можна читати, коли погане освітлення.
3. Промені світла повинні падати на книгу зліва або зверху.
4. Книгу тримати не ближче ніж 30 см. від очей.
5. Не можна читати книгу і дивитися телевізор одночасно: це може призвести до перенапруження очей.
6. Кожну годину потрібно давати очам відпочити 10-15 хвилин.
Пам’ятка перші кроки у бібліотеці
У шкільній бібліотеці зазвичай два відділення: читальний зал та абонемент. Абонемент - це місце в бібліотеці, де видають книги додому. Книги із читального залу додому не видають. Вони можуть знадобитися читачам у будь-який день. З ними працюють у читальному залі.
Головне в бібліотеці – каталог. У перекладі з давньогрецької мови це слово означає «перелік».
Каталог складається із карток. На кожній - прізвище автора книги, її назва, прізвище художника, місто, де книга видана, рік видання. На деяких картках є малюнок і коротка розповідь про книгу – анотація.
Є в каталозі також розподільники – картки вищі звичайних. Це для того, щоб було легко знайти потрібну книгу. Шукаєш розподільник із потрібною тобі назвою, а потім переглядаєш всі картки, які за ним стоять.
Каталоги бувають двох видів: систематичний та алфавітний. У систематичному каталозі книги стоять у тому самому порядку, що й на полицях. На розподільниках написані назви розділів: історія, математика… В алфавітному каталозі всі картки розташовані за алфавітом. Тут можна знайти книгу, знаючи прізвище автора. Якщо ти забув прізвище автора, але знаєш назву, скористайся каталогом назв художньої літератури.
Якщо ти вибрав за каталогом книгу, а її не виявилося в бібліотеці, запиши на аркуші прізвище автора та назву книги і віддай бібліотекарю. Коли книгу повернуть, її залишать для тебе.
Будова книги
Перше знайомство з книгою починається з обкладинки.
Перша сторінка за обкладинкою називається титульною або заглавною. Вона розповість вам про те, хто написів книгу, її назву, коли і де видана, а також прізвище художника, перекладача тощо. Ці відомості називають вихідними даними.
У деяких книгах на наступній після титульної сторінки розміщена передмова.
Якщо в книжці є декілька творів, то слід подивитись зміст.
Іноді книга має анотацію, що розміщується на зворотному боці титульної сторінки або на останній сторінці книги.
Правила ремонту книги
- Якщо на книзі чорна пляма: промити марганцем або розчином лимонної кислоти, заржавілі плями виводяться аналогічно.
- Якщо жирна пляма: прогладьте через промокальний папір або протерти м’якушкою теплого хліба.
- Якщо книга намокла: між сторінками покласти промокальний папір, а книги помістити під прес.
- В тому випадку, коли на книзі є сліди від пальців, то треба забруднені місця протерти мильною ганчіркою.
- Якщо в книги відірвалася обкладинка чи оправа, потрібно з марлі або ситцю вирізати смужку завширшки 5-6 см. На висоту книжки, намазавши тканину клеєм і приклеїти до розірваного місця.
- Якщо у сторінки відірвався кутик, треба акуратно підклеїти трикутник білого паперу, а потім обрізати краї, які виступають.
- Якщо книга або сторінка розірвалася навпіл, то заклейте прозорим папером або скетчем, щоб було видно текст.
30.09.2021 року розпочато Всеукраїнський Місячник бібліотек.
Під час місячника підготовлено і проведено ряд заходів:
№ |
Назва заходів |
Дата |
Клас |
Відповідальний |
Відкриття заходу Всеукраїнського місячника Виставка-відкриття «Світло малої батьківщини» |
30.09.21 |
Всі |
Бібліотекар |
|
Конкурс: написати твір або розповідь, казку або вірш на краєзнавчу тему: "Річка мого дитинства". |
04.10.21 |
5-10 класи |
Бібліотекар |
|
Конкурс малюнків для молодших класів. |
06.10.21 |
1-4 класи |
Бібліотекар, кл. керівники. |
|
Час віртуальної подорожі «У подорож по рідній землі вирушаючи ...» |
11.10.21 |
5-9 класи |
Бібліотекар |
|
«Добре ім'я земляка в історії». Парад «Ми ними пишаємося» |
13.10.21 |
7-8 класи |
Бібліотекар, кл. керівник Хорунжа Г. М. |
|
Краєзнавча вікторина «Люби і знай свій край |
18.10.21 |
Всі |
Бібліотекар |
|
Гра-подорож «Люби своє село» учасники зможуть побувати на станціях «Історична», «Героїчна» і «Природно-географічна». краєзнавча гра на увагу Як добре знаєш своє село. |
20.10.21 |
7-8 кл. |
Бібліотекар |
|
Не насліди |
22.10.21 |
Всі |
Бібліотекар |
|
Памятники славы села… |
25.10.21 |
Всі |
Бібліотекар |
|
Висвітлювання інформації на сайті школи Всеукраїнського місячника «Шкільна бібліотека та екологічна просвіта учня» |
29.10.21 |
Бібліотекар |